Oczko wodne

Jeśli chcemy dodać naszemu ogrodowi osobliwego uroku, powinniśmy zdecydować się na oczko wodne. Jego niezwykłą zaletą jest łatwość wykonania. Dzięki specjalistycznym sklepom, w których znajdziemy pełne wyposażenie, możemy bez większych problemów stworzyć je samemu.

Wybierając miejsce na nasze oczko, nie powinniśmy kierować się jedynie względami estetycznymi. Ważne jest bowiem, by ulokować je w miejscu częściowo zacienionym. Lepiej nie planować go pod koronami drzew ze względu na opadające liście. Należy również zwrócić uwagę na to, by umieścić je w takim miejscu, by bez problemów mogła zostać do niego doprowadzona instalacja elektryczna (pompy, oświetlenie).

Duży zbiornik wymaga mniejszej uwagi niż małe oczko wodne, ponieważ zachodzą w nim procesy samooczyszczania. Jeśli chcemy w naszym oczku umieścić ryby, powinno mieć ono głębokość przynajmniej 1 m. Warto pamiętać, że przy głębokości mniejszej niż 40 cm woda nagrzewa się bardzo szybko, co powoduje niedobór tlenu i sprzyja rozwojowi glonów.

Warto wydzielić trzy strefy: bagienną, wody płytkiej i głębokiej, a na dnie ukształtować półki, na których będzie można postawić kosze z roślinami wodnymi. Dno uszczelniamy poprzez np. rozłożenie foli.

Na zachowanie równowagi biologicznej wpływają rośliny. Aby poprzez szybki rozrost nie opanowały całego oczka, sadzi się je w specjalnych koszach. Po jakimś czasie można rozważyć posiadanie ryb. Przed zarybieniem należy sprawdzić jakość wody.